Жозефіна: більше, ніж королева

Історія Жозефіни і Наполеона більшою чи меншою мірою відома всім. Проте, щось містично-невловиме у ній залишається. Жозефіна, уроженка острова Мартініка, Наполеон – народився на острові Корсика. Двоє островитян, з особливими характерами, схильні до пристрасті у всьому.
Наполеон не був першим чоловіком Жозефіни. Її життя склалося так, як наворожила мулатка Еліама з Мартініки: “Ти вийдеш заміж, народиш двох дітей. Щастя у цьому шлюбі в тебе не буде. У тебе буде другий шлюб, який принесе тобі успіх. Ти будеш більше, ніж королева.”

Перший чоловік Жозефіни не кохав її. Мав постійну коханку, з якою не розлучався. Але тоді шлюби по коханню не укладалися. Вона народила двох дітей: доньку Гортензію і сина Ежена. А потім було важке розлучення. Чоловік виплачував їм гроші на утримання. Але революційна Франція бурлила, він загинув, Жозефіна залишилася вдовою з двома дітьми. Вона була надзвичайно вродливою креолкою і єдиним можливим варіантом тоді було стати утриманкою багатого чоловіка.

Жінка багато чого ладна зробити заради своїх дітей. Вона стає коханкою і другом одного із п’яти членів уряду на той час, Барраса. Не відмовлялася вона й від інших матеріальних заохочень. Зате її діти навчалися у найкращих школах, її життя було комфортним і її постать почала мати вплив. Потім, саме Баррас помітив перспективного командира Наполеона і наполіг на їхньому шлюбі, коли побачив як палко і пристрасно Наполеон закохався у Жозефіну. Вона не хотіла одружуватися з бідним солдатом, але Баррас не залишив їй вибору. Вони відправляли його в Італію, покладали на нього великі надії і не хотіли, щоб все зірвалося через пристрасть до жінки.

При одруженні вони уклали шлюбний контракт, згідно з яким кожен сам сплачує свої витрати. Так вони жили все своє спільне життя: Наполеон міг покривати її борги, коли хотів, міг не покривати. Вона, мабуть, перша з жінок, що вплутувалася у фінансові махінації з військовими поставками, щоб заробити собі на життя; потім, дуже боялась гніву Наполеона і, як завжди, вміло все владнувала. Саме на ці гроші вона пізніше придбає маєток Мальмезон поблизу Парижа, де і закінчить останні дні свого життя.

Вивчаючи життя цієї пари, складається враження, що першу частину їхнього шлюбу вона не зовсім цінувала його і розуміла його потенціал; а другу частину життя – він, відчувши смак слави і могутності, десь знецінив її силу і роль у своєму житті. Вона зробила для нього багато. Маючи зв’язки, контакти, вплив у владному житті країни, вона могла вирішити і вирішувала немало питань для нього. Він був героєм на полях бою, але повертаючись у Францію, він залишався чужаком і не володів ситуацією у внутрішній політиці. Нею володіла вона. Саме Жозефіна допомогла йому захопити владу. Його вдячність була масштабною – він її коронував. Хоча, це був період, коли він вже постійно погрожував їй розлученням. Вона боялася. У стосунках переважала напруга.

Жозефіна була на шість років старша за Наполеона. Її страшно не любила вся величезна наполеонівська сім’я, на чолі з його маман Летицією. Вони постійно тиснули на нього і вимагали розлучитися з цією старою, котра не може завагітніти і народити йому спадкоємця. Вони вважали, що саме її легковажний образ життя спричинив безпліддя. Хоча нам, психологам, більше цікаві інші її біографічні дані і висновки. Під час лікування в Пломбьєрі від безпліддя її лікар зробив такі висновки і записи: “У пацієнтки відсутні місячні близько двох років. Під час якобінського терору вона була затримана і провела у в’язниці чотири місяці. Згідно з моїми спостереженнями, у багатьох пацієнток, котрі у часи Терору постраждали від неприроднього насилля у в’язницях, з’явилося “непояснюване” безпліддя. Переживши шок, жінки втратили дану їм від природи здатність до дітонародження. Незалежно від віку, у них розвинулися симптоми, які притаманні стану жінок у період “менопаузи”.

Для психологів цього достатньо, але в той час на це ніхто не зважав. Наполеон таки подав на розлучення. Жозефіна, котра володіла передчуттями і надзвичайною інтуїцією, говорила, що без неї він не зможе світити. У неї було таке видіння: дві зірки, вона всередині нього. Потім вона виходить з нього і горить, а його – поступово згасає. Та Наполеон вже був на вершині Всесвіту і вірив лише в свою зірку.

Він одружився вдруге на молодій ерцгерцогині Марії-Луїзі, племінниці Марії-Антуанетти, дружини французького монарха. Вона навіть народила йому довгоочікуваного спадкоємця.

Проте, як сказав один із його старих служак, коли все почало складатись невдало:

– Не варто було Наполеону кидати свою стару. Вона приносила щастя не тільки йому, але і всім нам. Після того, як він її кинув, везіння на полях бою покинуло нас.

Доля відвела цим людям однакову кількість років. 51 рік. У такому віці вони померли. Спочатку Жозефіна і через шість років – Наполеон. Він так і не зміг її розлюбити, останніми його словами було її ім’я.

Зірка Наполеона давно закотилася, як і пророкувала Жозефіна, а її зірка, хоч і зблідла, проте продовжує випромінювати своє світло над головами її численних нащадків.

За іронією Долі маленький онук цієї креолки, син її доньки Гортензії Луї, знову повернув у Францію імперію і, проголосивши себе імператором, сів на трон, що, власне, могло статися і без знаменитого розлучення Жозефіни з Наполеоном.

І знову – підступний фокус Фортуни – єдиний син Наполеона, котрий воював за інтереси Великобританії, був вбитий зулусами в Африці.

Її донька Гортензія стала королевою Голландії, син Ежен – віце-королем Італії, шестеро її онуків і онучок пов’яжуть свою долю з королівськими домами – королева Португалії, королева Швеції, Норвегії, імператриця Бразилії, принц Гогенцоллерн, велика герцогиня Марія Миколаївна.

Сьогодні кров Жозефіни, цієї креолки Рози Жозефи Ташер де та Пажері, тече в жилах майже всіх королівських домів Європи. Можливо, це і мала на увазі ворожка, мулатка Еліама з острова Мартініка, коли загадково вимовила: “Ти будеш більше, ніж королева!”

Comments

comments

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *